LÕKKEKALAST LÄHEMALT

Lõkkekala
Kala soovitatakse süüa kolm korda nädalas kuna sisaldab palju kasulikke toitaineid – rasvad, valgud, süsivesikud, vitamiinid, mineraalained, jne. Kala on ajalooliselt olnud põhitoiduks ka rohkete jõgede ja järvedega Läänemere-äärses Soomes ja nii põhinevad kalal paljud populaarsed soome toidud.
Üheks pikkade traditsioonidega kala valmistamise viisiks on põlvkondade vältel kujunenud Loimukala või Loimulohi. Otseses tõlkes lõkkekala või lõkkelõhe on avatud tulel küpsetatud kala. Lisaks Soomele on lõkkekala järjest populaarsemaks muutunud ka mujal Skandinaavias ja Kesk-Euroopas, kus sellest on kujunenud hinnatud tänavatoit rahvarohketel laatadel ja jõuluturgudel. Lõkkekala valmistamine on huvitav, looduslähedane ja aastaringselt teostatav ning sobib seetõttu ideaalselt koduaias, suvilas, maakodus või mujal looduses seltskondlikuks ja samas kõhtutäitvaks tegevuseks.

Lõhefilee
Lõkkekala valmistamiseks kasutatakse puidust plaati või planku, millele kinnitatakse eelnevalt maitsestatud filee ja mis fikseeritakse seejärel lõkke kõrvale asendisse, et kala saaks ühtlaselt ja aeglaselt tulekumas küpseda. Reeglina kulub kala küpsemiseks 45-60 min aga palju oleneb kasutatava filee suurusest ja tule intensiivsusest. Küpsetusnurk on optimaalne, kui lähim leek ulatub kalast ca 15-20 cm kaugusele. Kuumuse kontrollimiseks peaksite suutma kätt kala ja lõkke vahel hoida 7-10 sekundit. Lõkke tegemiseks sobivad enamus kuivad lehtpuud, eriti lepp ja haab. Okaspuude kasutamist tuleks vältida kuna võivad anda kalale mõruda maitse.

Lõkkel küpsetatud kala
Kõige paremini sobivad lõkkekala valmistamiseks kõrge rasvasisaldusega kalad, näit lõhe, forell või siig. Lõkke kohal valmistatud kala maitse on palju huvitavam, mahlasem ja õrnem, kui traditsioonilisel moel suitsutatud või ahjus valminud kalal. Puuplaadil küpsetatud kala on kohe serveerimiseks valmis ja see näeb laual hämmastavalt isuäratav välja.
Kala maitsestamiseks on mitmeid erinevaid võimalusi, alates kõige lihtsamast soola ja pipraga variandist ja lõpetades idamaiste vürtside ja pruuni suhkruga. Siiski tuleks vältida ülemaitsestamist kuna kala liha on õrn ja selle naturaalne maitse võib kaduda. Maitseaineid saab juba valmis kalale alati juurde lisada. Kala kõrvale lisandiks sobivad näiteks värske salat, ürdikartul, wokitud juurviljad, kergelt röstitud kukkel ja jogurti-tillikaste.

kala küpsetamine
Küpsetamiseks vajaliku laua võib meisterdada ise ja ka kala kinnitamiseks lauale on erinevaid meetodeid, kuid reguleerimine on oluliselt ebamugavam ja halvimal juhul võib kala küpsetamise ajal lõkkesse kukkuda. Kasutades spetsiaalselt valmistatud lõhelauda on kogu tegevus äärmiselt lihtne ja nauditav. Lõhelaua disainimisel on arvestatud mitmete asjaoludega, millega ise tehes ei pruugi osata arvestada, näiteks erinevad kinnituslahendused, küpsetusnurga reguleerimine ja toiduohutud materjalid. Laudade paigutamine ja reguleerimine tule suhtes on mahlase ja maitsva tulemuse saavutamiseks üliolulised. Kui kala asetada lõkkele liiga lähedale, kõrbeb selle välispind enne valmimist liigselt. Kui laud asetada lõkkest liiga kaugele, võtab kala küpsemine ülemäära kaua aega ja tulemus võib jääda kuiv ja maitse puine.

kingitus mehele
Kvaliteetne lõhelaua komplekt on suurepärane kingiidee kõigile, kellele meeldib grillimine, looduslähedane toiduvalmistamine ning uute toitude ja maitsete katsetamine. Lõkkekala.ee lehelt leiad kõik vajalikud tarvikud, nipid ja nõuanded selle suurepärase ja hõrgu kalaroa valmistamiseks. Häid maitseelamusi!